Barion Pixel

Poznate tiste Buda tablice, ki so zdaj povsod po svetu tako popularen umetniški meditacijski pripomoček? Prav luštne so: z mokrim čopičem slikate po tabli, ko voda izhlapi pa je pred vami spet prazno platno, ki vabi k novim umetnijam. Ko opazuješ, kako se nekaj spreminja v nič, je to res močna, skoraj terapevtska izkušnja. Nauči nas, da živimo in uživamo vsak trenutek dneva; da se osredotočimo na proces, ko nekaj ustvarimo in potem to izpustimo iz rok, z vsemi napakami ali neponovljivo popolnostjo.

Ali bo bolje, če rečem, da nas ponovno nauči? Stvar je namreč v tem, da otroci to instinktivno znajo. V našem v rezultate usmerjenem svetu pogosto pozabimo, da lahko nekaj počnemo samo zato, ker nam je to všeč in ne zaradi rezultata. Če opazujemo otroka pri prostem igranju in ustvarjanju pa hitro vidimo, da nikoli ni pomemben rezultat, ampak sam proces. Seveda, ustvarjati in se igrati začnemo z nekim ciljem v mislih, ampak to ni nikoli glavni namen. Naše malčke vase posrkata aktivnost in izkušnja, ki jo pri tem dobijo.

Jaz sem se tega zavedela nekaj časa nazaj, ko sva s sinom med njegovimi prvimi poletnimi počitnicami slučajno izumila neko aktivnost na prostem. Podobna je Buda tablici. No, pravzaprav je Buda tabla v svoji izvorni obliki – to je slikanje z vodo.

Aktivnost, ki jo delim z vami, je res preprosta. Za pripravo ne potrebujete nobenih dragih stvari niti veliko časa. Vse, kar rabite, je vedro vode ali luža po dežju, dober čopič, ki se udobno prilega malim rokam, in svet, ki bo  njihovo platno. Kamen, les, kovina ali ploščice se najbolje obnesejo, ker je kontrast večji, lahko pa eksperimentirate in uporabite karkoli, kar najdete okrog hiše.

Aktivnost pušča tudi veliko prostora za raziskovanje in ustvarjalnost, primerna pa je za različno stare otroke. Malčki bodo uživali v špricanju vode in puščanju mokrih sledi, starejši otroci pa bodo že lahko poskusili ustvariti bolj zahtevne vzorce ali pa bodo trenirali predpisalne spretnosti. Risanje pa lahko spremenimo tudi v družabne igre: ugani obliko ali izginjajoč križec krožec – zakaj pa ne?

Ta preprosta aktivnost ne spodbuja samo ustvarjalnosti, domišljije in zgodnjega učenja. Za mlajše otroke je risanje na velike ravne površine, predvsem pokončne, blagodejno tudi zaradi številnih drugih razlogov – to pa je že tema, ki jo bom bolj podrobno obdelala v ločenem zapisu.

Čeprav pri nas doma uporabljamo veliko različnih materialov za ustvrajanje, lahko mirne vesti rečem, da ni boljšega od slikanja z vodo. V teh pasje vročih dneh je to še toliko bolj priljubljena igra, z njo pa se lahko zabavamo v katerem koli letnem času. Tako kot igra s plastelinom, je tudi to nekaj pomirjujočega. Ob kaotičnih dneh ali ko želimo iz energične aktivnosti preiti na malce tišine, lahko dela čudeže. Dobra novička (za vas) pa je, da je vse samo voda, zato ne naredi veliko škode. To je kot umazana igra brez umazanije!

Ni pa mi treba verjeti na besedo – če še niste, preizkusite slikanje z vodo z vašim otrokom. Sprva boste morda celo presenečeni nad tem, kako malo truda je potrebnega in kako zelo se boste ob tem zabavali! Zato je to tudi krasen opomnik, kako malo včasih naši otroci potrebujejo za smiselno delo in raziskovanje.

Fotografije: Jasmina Lozar Photography za Malih nog naokrog. Za fotografije smo uporabili ergonomske čopiče z jajčastim ročajem Mercurius, ki se prilegajo malim rokam in olajšajo slikanje.